Słów kilka o szkołach sobotnich.

Polska Szkoła Sobotnia potocznie nazywana po prostu Polską Szkołą. Wszyscy znamy tą nazawę, ba a nawet wysyłamy tam swoje dzieci. Czy jednak wiemy, co się kryje pod tą nazwą?

Polskie Szkoły Sobotnie istnieją na całym świecie, między innymi na Ukrainie, w Nowej Zelandii, w Stanach Zjednoczonych czy w Tajlandii.  Nie należy ich mylić ze szkołami językowymi. Szkoły Sobotnie nie zajmują się nauką języka polskiego jako języka obcego. Ich głównym zadaniem jest pogłębianie wiedzy na temat naszej historii, geografii a przede wszystkim utrzymanie kontaktu z językiem ojczystym. Od najmłodszych lat pokazujemy dzieciom polską kulturę. Kontakt z językiem ojczystym jest niezwykle istotny. Porozumiewanie się językiem polskim jedynie w domu nie oddaje piękna naszego języka. Zasób tematów poruszanych w domu jest niezwykle ograniczony. Dodatkowo dzieci urodzone na obczyźnie chłoną jezyk danego kraju bardzo szybko. Może nam umknąć moment kiedy język ojczysty przestaje być głównym w życiu dziecka.

Jak sama nazwa wskazuje szkoły prowadzą zajęcia w soboty. Są prowadzone przez cudownych nauczycieli , którzy pomimo codziennych obowiązków znajdują czas by go poświęcić Państawa dzieciom. Przed zapisaniem dziecka do Szkoły Sobotniej często zadajemy sobie pytanie, ale po co?

Powodów jest kilka. Profesor Anna Seretny, z Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie Uniwersytetu Jagiellońskiego, od lat zajmująca się nauczaniem języka polskiego w środowiskach polonijnych, podkreśla, że w domowym środowisku nie sposób zapewnić dziecku kontaktu z odpowiednio bogatym językiem, by w przyszłości osiągnęło w nim pełną biegłość, mówiło i pisało na różnorodne tematy. Język rodzinny jest nieoficjalny, ograniczony tematycznie, pełen drobnych niedoskonałości właściwych językowi mówionemu. W pełni poprawnego literackiego języka, formułowania w nim myśli w systematyczny sposób i zapisywania ich uczymy się przede wszystkim w szkole, trudno zatem oczekiwać, by mieszkające za granica dziecko nabyło te umiejętności nie chodząc do szkoły z polskim językiem wykładowym.

Inny powód to integracja z rówieśnikami. Jeat ona bardzo ważna szczególnie w najmłodszych latach.

Wszyscy wiemy ,że w grupie raźniej.

Zdobyta wiedza i umiejętności na pewno zaprocentują w przyszłości.  

Teraz kilka słów o naszej szkole, dla tych którzy nie zajrzeli jeszcze do zakładki historia. Szkoła powstała w 2006 roku z inicjatywy rodziców i przy współpracy z panią Bronisławą Łabędź prezeską Koła Kombatantów Polskich w naszym mieście. Na początku  szkoła liczyła 4 klasy , dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Prowadzona była przez 4 lata przez p. Joannę Leśniewską. Zajęcia  odbywały się początkowo w szkole Sir Christopher Hatton Academy. W momencie, gdy  ilość dzieci z 40 wzrosła do 120,  szkoła zmieniła siedzibę na   Croyland Childrens Centre, a w 2010 na Our Lady’s Catholic School. Obecnie szkoła znajduje się w Huxlow Science Collage w Irthlingborough.

W 2009 r. prowadzenie szkoły przejęła p. Elżbieta Smykla.

Obecnie do szkoły uczęszcza ok 300-u uczniów. Najmłodsze dzieci uczęszczają do grupy przedszkolnej. Najstarsza grupa przygotowuje młodzież  do egzaminów z GCSE oraz A Level z języka polskiego.

Szkoła zdobyła wiele nagród, nasze najwyższe osiągnięcie to : Gold Award National Resource Centre for Suplementary Education.

Szkoła należy do Assciation of Northamptonshire Supplementary Schools. Dzięki temu stowarzyszeniu wszyscy pracownicy szkoły podlegają weryfikacji pod kątem niekaralności, oraz korzystają z licznych szkoleń. Jesteśmy także członkami organizacji pod nazwą PolskaSzkoła, http://www.polska-szkola.pl/?fbclid=IwAR3iUlD3fqOkxamYY9_Pr1CUYYMG1HSIYZWcBDvxcfmwsKVrDL3disrSaO0

To dzięki tej organizacji mogliśmy zdobyć legitymacje szkolne dla naszych uczniów, które są niezwykle istotne podczas podróży do Polski.

Jak większość tego typu szkół sobotnich, szkoła nasza jest organizacją non-profit. Co to oznacza?

Organizacja non-profit to organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku. Oznacza to, że wszystkie środki finansowe organizacji są przeznaczane na realizację celów statutowych.

Szkoła utrzymuje się głównie z opłat ponoszonych przez rodziców oraz środków uzyskanych podczas imprez organizowanych przez szkołę.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Państwu nieco pojęcie szkoły sobotniej.

Opublikowane przez Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough im. Pilotów dywizjonu 303

Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough działająca na zasadzie Stowarzyszenia (Unincorporated Association) i jest organizacją „ NON PROFIT”. Została założona przez rodziców i bazuje na wpłatach dokonywanych przez nich oraz ewentualnych sponsorów. Głównym założeniem naszej szkoły jest nauka pisania i czytania w języku polskim oraz poznawanie historii i geografii naszej Ojczyzny. Celem działania szkoły jest również kultywowanie polskiej tradycji. Ponadto prowadzone są zajęcia z etyki i religii. Pragniemy pokazać dzieciom jak ważne są wartości rodzinne, godność osobista oraz poszanowanie innych osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: