Czy wiesz, że…

Dziś słów kilka o Międzynarodowym Dniu Kobiet.

Ciekawostki o Dniu Kobiet🎉

Czy wiecie, że…

 1. Na początku XX wieku święto pań było okazją do organizowania demonstracji w sprawie przyznania kobietom praw wyborczych.
 2. Współcześnie zdarza się, że kobiety nadal spotykają się z dyskryminacją.
 3. 8 marca kobiety w Polsce są obdarowywane upominkami i kwiatami.
 4. Matronalia to nazwa Dnia Kobiet obchodzonego już w starożytnym Rzymie.
  Za jego pierwowzór uznaje się związane z kultem płodności i macierzyństwa rzymskie Matronalia, które w starożytności przypadały na pierwszy tydzień marca. W tym czasie ówcześni Rzymianie świętowali początek roku, a mężowie obdarowywali swoje wybranki prezentami.
 5. W Polsce Dzień Kobiet stał się popularny dopiero w czasach PRL-u (Polska Rzeczpospolita Ludowa), ale na świecie to święto obchodzono już od 1910 roku – 111 lat temu
 6. Przyjmuje się, że Dzień Kobiet odbył się jednak po raz pierwszy 18 lutego 1909 roku w Stanach Zjednoczonych, był to dzień upamiętniający strajk pracowników w fabryce odzieżowej – głównie kobiet.
 7. Dla młodszych kobiet ustanowiono Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, który obchodzony jest w październiku –
  11 października
 8. Z okazji Dnia Kobiet podarunki otrzymują: wszystkie panie, którym chcemy zrobić przyjemność.
 9. Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie przez mieszkanki różnych krajów, jak Albania, Chiny, Białoruś, USA czy Polska. Wyjątkiem jest Tunezja, która w kalendarzu ma także to święto, ale w przeciwieństwie do większości państw, Dzień Kobiet przypada tam 13 sierpnia.

Eryk Łopata

Opublikowane przez Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough im. Pilotów dywizjonu 303

Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough działająca na zasadzie Stowarzyszenia (Unincorporated Association) i jest organizacją „ NON PROFIT”. Została założona przez rodziców i bazuje na wpłatach dokonywanych przez nich oraz ewentualnych sponsorów. Głównym założeniem naszej szkoły jest nauka pisania i czytania w języku polskim oraz poznawanie historii i geografii naszej Ojczyzny. Celem działania szkoły jest również kultywowanie polskiej tradycji. Ponadto prowadzone są zajęcia z etyki i religii. Pragniemy pokazać dzieciom jak ważne są wartości rodzinne, godność osobista oraz poszanowanie innych osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: