Akcja sprzątania grobów za nami.

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę”

– Benjamin Franklin

Takie hasło przyświecało w sobotę uczniom klas VII i GSCE 2. Przy stuprocentowej frekwencji stawili się na cmentarzu w Wellingborough by wraz z nauczycielkami, jedną z Mam-Panią Agnieszką Król oraz Martą i Konradem Sokołowskimi z Lokomotywy w Northampton zadbać o groby Polaków. Zadanie nie należało do łatwych. Groby najpierw trzeba było odnaleźć. Czasem malutki szczegół zdradzal, że spoczywa tam Polak. Czasem należało wyszorować starą warstwę porostów, by odczytać napis. Czasem musieli się wykazać znajomością pisma rosyjskiego, czasem przydatna była wiedza historyczna. W ten sposób odnaleziono ok.100 polskich kwater. Uczniowie czyścili, porządkowali, niekiedy naprawili. A pogoda nie do końca była łaskawa. Ostatecznie każdy grób został ozdobiony i zewidencjonowany. Efekty naszej pracy można podziwiac na zdjęciach, ale zachęcamy do spaceru na cmentarz. Warto brać przykład z dzieci i kontynuować, to co one zaczęły. Niech nasza polskość nie przejawia sie tylko w słowach, ale i czynach!
W dn. 1 i 2 listopada zachęcamy do wzięcia udziału w akcji Postaw Znicz Rodakowi. Znicze po niskich cenach można będzie nabyć w sklepie Euro Market Pod Żubrem, którego właścicielowi bardzo dziękujemy za ofiarowanie szkole zniczy, które uczniowie zapalili w sobotę. Dziękujemy również Pani Ewelinie Wójcik za światełka,które również oznaczyły uporządkowane przez nas groby. Wielkie podziękowania ślemy do Mrówka Building Supplies Ltd w Northampton za flagi i dla dyrektor PSS W Wellingborugh Pani Eli Smykli, która również podarowała nam flagi, ale przedewszystkim wsparła te inicjatywę. Dziękujemy Rodzicom, że dowieźli uczniów na miejsce ( a czasem było to skomplikowane logistycznie) i pomogli ich wyposażyć w niezbędne sprzęty. Ale największe brawa należą się uczniom kl. VII i GSCE-nie tylko nikt sie nie wyłamał, ale każdy z Was naprawdę ciężko pracował. Wykonaliście kawał dobrej roboty! I zrobiliście więcej dla naszej tradycji, kultury, dla tych ludzi i ich rodzin niż dorośli! Tym razem to oni powinni się uczyć od Was!
A czego oczekujemy teraz? Nie są nam potrzebne lajki czy słowa uznania-weźcie się do roboty i kontynuujcie nasze dzieło. Kupcie kilka zniczy, parę chorągiewek, pójdźcie na cmentarz. Pokażcie swoim dzieciom, że taką mamy tradycje. A najbliższa okazja do grupowego sprzątania grobów- w najbliższą sobotę o godzinie 14-ej spotykamy sie pod bramą cmentarza w Rushden. Zapraszamy wszystkich chętnych.Joanna Niewiem

Opublikowane przez Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough im. Pilotów dywizjonu 303

Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough działająca na zasadzie Stowarzyszenia (Unincorporated Association) i jest organizacją „ NON PROFIT”. Została założona przez rodziców i bazuje na wpłatach dokonywanych przez nich oraz ewentualnych sponsorów. Głównym założeniem naszej szkoły jest nauka pisania i czytania w języku polskim oraz poznawanie historii i geografii naszej Ojczyzny. Celem działania szkoły jest również kultywowanie polskiej tradycji. Ponadto prowadzone są zajęcia z etyki i religii. Pragniemy pokazać dzieciom jak ważne są wartości rodzinne, godność osobista oraz poszanowanie innych osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: