Uwaga na orzechy !!!

orzechy

 

Przypuszcza się, że nawet około 1 % populacji może cierpieć z powodu alergii na orzechy. W większości przypadków ta przypadłość ujawnia się już w wieku dziecięcym. Zdecydowanie najczęściej spotykana jest alergia na orzechy ziemne, czyli arachidowe. Uczulają zarówno orzechy arachidowe spożyte w całości, jak i te stanowiące dodatek do różnych potraw, głównie pod postacią tzw. masła arachidowego. To właśnie ono jest odpowiedzialne za większość przypadków alergii na orzechy u najmłodszych dzieci. Masło arachidowe nie stanowi wyłącznie dodatku do żywności, jest też używane jako składnik dodawany do niektórych szamponów czy balsamów. W tym przypadku może wywołać u osoby chorej objawy alergii kontaktowej, aczkolwiek sytuacja ta jest rzadko spotykana. Z orzechów ziemnych pozyskiwany jest także olej arachidowy, ale produkt ten (oczywiście pod warunkiem odpowiedniej produkcji) nie zawiera białek, które są odpowiedzialne za wywoływanie objawów i dzięki temu nie uczula. Nie można jednak zapominać o możliwości wystąpienia objawów alergii po spożyciu także innych orzechów, na przykład orzechów laskowych, włoskich, orzechów nerkowca, migdałów, pistacji, ale również kasztanów. Należy pamiętać o tym, że orzechy dodawane są do bardzo wielu produktów spożywczych, możliwe jest także zanieczyszczenie danego produktu orzechami. Można je znaleźć między innymi w czekoladach, cukierkach czekoladowych, sucharkach, potrawach kuchni orientalnej, pasztetach, płatkach śniadaniowych, lodach, sosach do pieczenia i sałatkowych, pieczywie czy też w niektórych mieszankach przeznaczonych dla niemowląt. Warto zatem przed spożyciem dokładnie przeczytać skład tego, co się kupuje.

Wśród naszych uczniów mamy dzieci uczulone na orzechy. Wiemy ,że dzieci lubią się dzielić wszystkim i bardzo łatwo może dojść do kontaktu z alergenem. W związku z tym, w trosce o bezpieczeństwo dzieci wprowadzamy całkowity zakaz przynoszenia do szkoły nie tylko samych orzechów lecz także produktów mogących je zawierać.

Mamy nadzieję, że spotkamy się z pełnym zrozumieniem z Państwa strony.

Opublikowane przez Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough im. Pilotów dywizjonu 303

Polska Szkoła Sobotnia w Wellingborough działająca na zasadzie Stowarzyszenia (Unincorporated Association) i jest organizacją „ NON PROFIT”. Została założona przez rodziców i bazuje na wpłatach dokonywanych przez nich oraz ewentualnych sponsorów. Głównym założeniem naszej szkoły jest nauka pisania i czytania w języku polskim oraz poznawanie historii i geografii naszej Ojczyzny. Celem działania szkoły jest również kultywowanie polskiej tradycji. Ponadto prowadzone są zajęcia z etyki i religii. Pragniemy pokazać dzieciom jak ważne są wartości rodzinne, godność osobista oraz poszanowanie innych osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: